Domov dochodcov Detva Domov dochodcov Detva
„Ako keby slnce zasvietilo na sneh – všetko vo mne zjasnie, tak mi vrúcne je. Netušili by ste, ako mi je krásne, keď sa na mňa ktosi s láskou usmeje. Ako keby zohrial uzimenú byľku teplý dotyk slnka v lesnom papradí – tak mi je, keď hoci na prchavú chvíľku láskavo ma ktosi rukou pohladí“

(M. Rúfus)

O nás

Všetci, čo žijeme na podpoľaní vieme, že je známe svojou členitosťou na rozsiahle lazy, kde žije na samote veľmi veľa osamelých a starých ľudí. Títo starí ľudia, ktorí majú často zdravotné problémy, si nedokážu zabezpečiť základné a nevyhnutné potreby súvisiace s ich existenciou.

 

Do roku 2002 mesto Detva nemalo zariadenie sociálnych služieb s celoročným pobytom, v ktorom by sa poskytovala komplexná starostlivosť seniorom. Krajský úrad v Banskej Bystrici zriadil Zriaďovacou listinou zo dňa 25.02.2002 Domov dôchodcov s účinnosťou od 1. marca 2002 na dobu neurčitú ako rozpočtovú organizáciu za účelom poskytovania služieb sociálnej starostlivosti celoročnou formou pobytu. S účinnosťou od 1. júla 2002 prechádza zriaďovateľská funkcia z Krajského úradu Banská Bystrica na Mesto Detva.  Prví obyvatelia sú prijatí 8.júla 2002. Kapacita zariadenia je 48 miest.

Budova domova má 5-podlaží: (suterén, prízemie, 1. a 2. poschodie, povala) s 15 bunkami.

Suterén – sú tu priestory, kde je ekumenická kaplnka pre katolíkov aj evanjelikov, práčovňa, žehliareň, sušiareň, miestnosť na rehabilitáciu obyvateľov, miestnosti na hrubú prípravu jedla s nákladným výťahom, údržbárska dielňa (slúži aj obyvateľom na majstrovanie), skladové priestory.

Prízemie – tvorí veľká priestranná bezbariérová hala, veľké akvárium, kde sa naši obyvatelia radi zdržiavajú. Ďalej sa na prízemí nachádza spoločenská miestnosť, krajčírska miestnosť, kancelárie, kuchyňa a jedáleň.

Prvé a druhé poschodie - obývajú naši obyvatelia DD. Na prvom poschodí je sedem a na druhom osem obytných buniek. V každej bunke je jedna 1-posteľová a jedna 2-posteľová izba a kúpeľňa s WC a umývadlom so zabudovanou sprchou. Izby sú na 1. a 2. poschodí, domov má výťah. Na prvom poschodí, ktoré je vyhradené obyvateľom vyžadujúcim zvýšenú zdravotnú starostlivosť je ošetrovňa. Na druhom poschodí je zimná záhrada, ale aj veľká kúpeľňa s dvomi sprchami a dvomi  vaňami. V  jednej  vani je  hydraulické zariadenie, pomocou ktorého sa môžu bez problémov okúpať aj obyvatelia pripútaní na vozík. K domovu patrí okrasná a úžitková záhrada s  políčkami na pestovanie zeleniny. V záhrade je aj altánok kde si počas slnečných dní radi posedíme a zaspievame za sprievodu harmoniky. Usporadúvame tu aj rôzne oslavy a posedenia pre obyvateľov.

Na základe certifikačného auditu má Domov dôchodcov Detva zavedený a udržiavaný manažérsky systém kvality zodpovedajúci požiadavkám medzinárodnej normy STN ISO 9001 : 2016 v rozsahu platnosti Poskytovanie sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti celoročnou formou pobytu. Prvý certifikát bol slávnostne odovzdaný dňa 09.12.2008.